Главная » 2011 » Сентябрь » 16 » Робимо запаси овочів на зиму
21:49
Робимо запаси овочів на зиму

 Ми дізналися, як обирати «борщовий набір» і де знайти його дешевше. 
 Зараз завдання № 1 для киян - дешевше запастися картоплею на зиму. Це питання стало ребром, після того як буквально в лічені дні ціни на «другий хліб» підскочили з 3 грн. за кілограм до 4-4,5 грн.А на деяких ринках з'явилася картопля по 7 грн. І це при тому, що в цьому році, незважаючи на потопи в Західній Україні і спеку на сході і півдні, урожай всього на 1% нижче в порівнянні з минулим роком. Так заявив міністр агрополітики Микола Присяжнюк.«Валовий збір залишився на торішньому рівні», - підтверджує фахівець консалтингової компанії «АПК-Інформ» Тетяна Гетьман. «А ціни підскочили через те, що багато картоплі зараз йде на експорт у Росію», - пояснює Микола Верницький, директор консалтингової компанії «Про Агро». 
Як би там не було, факт залишається фактом: ціни на «другий хліб» кусаються. Як видно з нашої таблички, найбільше зараз шансів купити картоплю по 4-5 грн. за кілограм. Втім, залишилися ще точки, на яких її продають за старими, неажіотажним цінами.Так, в «Каравані» нам вдалося знайти картоплю за 3,35 грн. за кілограм. Але якщо дивитися на картину в цілому, то все-таки дешевше зараз продається картопля на ринках: тут частіше можна побачити цінник «4 грн. / кг». 
 ЗАЧЕКАТИ? Чи варто робити запаси «другого хліба» за такими високими цінами?Або все-таки ціни впадуть? На думку Миколи Верницького, картопля не тільки не подешевшає, але й може подорожчати до 6 грн. / кг.Більш оптимістичний прогноз дає Федір Рибалко, представник проекту МФК з розвитку овочівництва в Україні: «Через ажіотаж ціни на картоплю протягом вересня-жовтня можуть вирости на 20%». А значить, сьогоднішня середня ціна в 4,5 грн. підстрибне до 5,4 грн.«Проте з часом попит знизиться і ціни повернуться на колишній рівень. Правда, станеться це ближче до листопада », - уточнює Есперт. Як бачимо, висновок невтішний: у Києві ціни на картоплю не повернуться до позначки в 3-3,5 грн. за кілограм. Доведеться або зараз купувати його по 4-4,5 грн., Або вже в кінці жовтня. До речі, якщо ви відкладіть покупку до цього моменту, то в плані якості картоплі можете тільки виграти. За словами Федора Рибалко, найкраще зберігаються овочі пізніх сортів, а вони якраз підуть в жовтні. 
 ЩО ПІД КИЄВОМ.У Київській області можна ще знайти картоплю за нормальними цінами. «Якщо брати мішком, можуть продати за 2,5 грн. за кілограм », - каже Світлана Паламарчук, жителька с. Теліженці Тетіївського району.У містечку Сквира Білоцерківського району, за словами її жительки Любові Підгорецького, теж такі ціни. А от у селищі Клавдієво Бородянського району картоплю продають вже по 4-4,5 грн. «Правда, машин з картоплею немає. У минулі роки вони приїжджали після 15 вересня.Ось тоді, думаю, ціни будуть нижче », - каже місцевий житель Володимир Александров. 
 ЯК ВИБИРАТИ 
Про тонкощі вибору овочів нам розповіли Федір Рибалко, представник проекту МФК з розвитку овочівництва в Україні, Наталія Колесникова, директор ЗАТ «Українська фруктово-овочева компанія», і Андрій Осипчук, заввідділом селекції Інституту картоплярства. 
 ... КАРТОПЛЯ 
Білий картопля більш лежкий, ніж рожевий. «Білим» називають картоплю зі світлою шкіркою, а ось відтінки її можуть бути різними. Рекомендовані сорти: «Санте», «Бела роса», «Полісся», «Повінь», «Серпанок», «Водограй», «Мінерва». 
 Перевіряйте, щоб вся картопля був чистим і сухим, без грунту.Це означає, що його зібрали в сухий період. Якщо ж він вологий і з прилип землею - його зібрали в період дощів, і він увібрав в себе зайву вологу, а значить, пролежить недовго. Це особливо актуально зараз, коли частина врожаю потрапила під зливи.Звертайте увагу на відсутність зеленуватих бочків - ознаки недозрілості. 
 По можливості спершу купіть невелика кількість картоплі (2-3% з придивилася партії), розрізати плоди і подивіться серцевину, щоб не була гнилою, інакше можна купити зіпсовані партію. 
Якісний картопля буде без порізів або інших пошкоджень, через які можливе швидке гниття. Перед укладанням коренеплодів у льох ретельно переберіть їх, відкладаючи «браковані». 
Для довгого зберігання більше підходять плоди середнього розміру: великі всередині можуть бути не дуже якісними. 
 ... ЛУК 
 Лук обов'язково повинен бути сухим і чистим. 
 Акуратно відірвіть або відігніть верхню лусочку цибулини від місця, звідки ростуть «стріли», і подивіться, щоб вона не була вологою.Якщо вона м'яка і волога, це говорить про те, що цибуля довго не пролежить, максимальний термін його зберігання - 30 днів. Ідеальний для зберігання цибулю - з засушеної верхньою частиною. 
 Овоч має бути щільним і злегка похрускує - перевірте це, злегка стиснувши в руці. М'який ж довго не пролежить. 
Беріть невеликі цибулини, діаметром приблизно 5-7 см: вони краще зберігаються. 
 Зверніть увагу і на лушпиння: вона повинна максимально повністю покривати цибулини, щоб зберегти їх протягом довгого періоду часу. 
Розрізняють сорти для салатів і для зберігання (наприклад, «Халцедон», «Юніверсал»), тому не забудьте поцікавитися цим у продавця. 
 ... КАПУСТУ 
 Довше лежати будуть пізні сорти, наприклад, «Анкома», гібриди «Ф1». 
Оглядаючи качани, дивіться, щоб листя щільно облягали качан, а також, щоб було кілька захисних листя, які менш гарні, але добре захищають капусту. 
 Капуста не повинна бути вологою: вона буде погано лежати. 
 Перевірте качан на «скріпучесть», стиснувши в руках.Якщо він щільний, не скрипить, значить, і зберігатися буде добре. 
 Зріз качана повинен бути білим і чистим, без чорних плям, які з'являються внаслідок псування і можуть потім перейти на листя. Також зріз повинен перебувати хоча б на 1-1,5 см від качана, інакше з цього місця він почне швидко гнити. 
... МОРКВА 
 Вона обов'язково повинна бути суха, чиста, світлого відтінку. Колір скаже про місце вирощування: морква, вирощена в чорноземі, завжди буде з чорним земляниста нальотом, а «піщана» - світлою і більш чистою. Ось «піщана» і буде більш лежання. 
Слідкуйте, щоб коренеплоди були рівні і без пошкоджень, інакше вони почнуть швидко гнити. 
 Краще зберігається морква конусоподібної форми, наприклад, сорт «Шантане». Витягнуті плоди краще вживати в їжу відразу. 
 ... БУРЯКІВ 
 Якісна буряк, яка буде довго лежати, - суха, без пошкоджень і жучків. 
Краще брати плоди з «хвостиками». Чим вони довші, тим краще: буряк починає підсушуватися саме з них. А ось залишки гички неприпустимі, адже з них плід починає швидше псуватися. 
У продажу зустрічаються все більше витягнутих сортів нової селекції, але вони краще йдуть в салат, а на зберігання варто брати звичну оку буряк круглої форми. 
 Перевірте буряк на твердість: млявий овоч довго не пролежить. 
 Розмір також важливий: дуже великий буряк буде швидко в'янути. 
 ДИВИМОСЬ ДОКУМЕНТИ 
Продавець на ринку зобов'язаний мати на руках експертний висновок, який видає лабораторія ринку.У ньому мають бути вказані ПІБ продавця, з якого він міста, який товар перевірявся, скільки кілограмів було привезено на продаж, а також дані про кількість нітратів, інформація про перевірку на радіоактивність. 
 Кількість нітратів і радіоактивність не повинні перевищувати певні норми. 
Норми нітратів: для картоплі - 250 мг / кг, капусти - 500 мг / кг, моркви - 250 мг / кг, буряків -1400 мг / кг, цибулі - 80 мг / кг. 
 Норми радіоактивності: для картоплі - не більше 60 беккерелів (Бк) в 1 кг, для решти овочів - не більше 40 Бк. 
Якщо ж лабораторія з'ясує, що вміст нітратів або радіоактивності в овочах перевищує норму, то такий товар до продажу не допускається, а у виданому експертному висновку пишеться «шлюб» і вказується знайдену кількість шкідливих речовин. 
На експертному висновку повинні стояти дві печатки: лабораторій ринку та радіологічного контролю. До висновку підколюються чек оплати за лабораторні дослідження, і дата на чеку повинна збігатися з датою на виводі. 
Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу «Дивимося документи» Оксану Ромас, завлабораторією ветеринарно-санітарної експертизи № 8 ринку КП «Житній». 
 ОСОБИСТИЙ ДОСВІД 
 Олександр Пархоменко: «Я запасався овочами минулої суботи, 5 вересня, на троєщинському овочевому ринку.Приїхав раніше, о 9 ранку, але людей уже була темрява, а ціни - ого-го. Непогану картоплю середнього розміру продавали з машин мішками по 4 грн. / кг, на вагу - по 4,50. Але мені пощастило: у мене є дача в 150 км від Києва. Там відро картоплі (8 кг) продають за 28 грн. Тобто кіло виходить по 3,5 грн.Але, звичайно, спеціально туди їхати за другим хлібом немає сенсу. Бензин обійдеться у велику суму, ніж ви заощадите. 
 На троєщинський ринок приїхав і за іншими овочами з борщового набору. Був вражений цінами на цибулю. Дешевше 4 грн. не знайти. Я взяв лука по такій ціні три мішки. Витратив 280 грн.Будинки переважив - розплакався. Мінус 6 кіло. Це 24 грн. Плюс в кожному мішку по 10-12 гнилих цибулин. А це ще мінус 3 кіло. Плюс бензину спалив гривень на 20. Разом лук вийшов по 5 грн. / кг, а я «попав» майже на 40 грн.Так що моя порада: якщо у вас поруч з будинком є ​​ринок і є на прикметі хороший продавець, не женіться за дешевими овочами на троєщинському ринку. Їхати туди можна хіба що в будні: кажуть, там ціни на 20-30 копійок нижче, і поступаються, якщо береш кілька мішків ». 
Оксана Зіневич: «У минулі вихідні була з чоловіком у Житомирській області. Там картоплю пропонували по 3 грн. Але ми були без коліс, тому не змогли закупитися. Швидше за все, будемо купувати картоплю вже в Києві. У нас біля під'їзду висить оголошення «Продаємо картоплю з Київської області по 4 грн.З доставкою ». 
 Раїса Потапенко: «Ми закуповували овочі на зиму 2 тижні тому на овочевому ринку, який знаходиться біля Кільцевої дороги, в районі гілки швидкісного трамвая. Самі живемо на Позняках, але їздимо туди постійно: тут завжди хороші ціни, та й вибір непоганий.Плюс там завжди торгуються, коли береш мішок, скидають на кіло по 50 копійок. Два тижні тому якісну картоплю ще коштував 3,5 грн. / кг, морква - 4 грн. / кг, цибулю - 4,5 грн. / кг ». 

Просмотров: 1351 | Добавил: foodstuffs | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: